107 Queenslanders on Australia Day Honours List

107 Queenslanders from a wide range of regions and walks of life have been recognised on this year’s list.

australia-day

Included among them are Tennis legend Evonne Goolagong-Cawley, philanthropist Roy Thompson and champion golfer Karrie Webb are among the Premier Annastacia Palaszczuk says the honours acknowledged Australians who had made a significant contribution to their community or their chosen fields.

“Today we recognise some of our most outstanding Queenslanders, who have worked tirelessly to make our state a better place.”

“Across business, medicine, philanthropy, academia, sport and the arts, these Queenslanders have served to educate, motivate and inspire us through action.”

“Some of our honourees are household names, while others are quiet achievers, but all are deserving of our celebration today.”

This year three remarkable Australians who call Queensland home – Evonne Goolagong-Cawley, Professor Jennifer Martin and Roy Thompson – have been appointed Companions of the Order of Australia, which recognises the highest degree in service to Australia.

“I’d also like to congratulate Professor Jennifer Martin, who as the Director of the Griffith Institute for Drug Discovery (GRIDD), is a homegrown, world leader in the fields of protein crystallography and biochemistry.”

“I hope today’s honour, along with her ground-breaking research, will encourage more young women and girls to consider a career in science and innovation right here in Queensland.”

A full list of the Australia Day 2018 Honours List is available on the Governor-General’s website at www.gg.gov.au

Queenslanders who were appointed Companions (AC) in the General Division include:

Mrs Evonne Fay GOOLAGONG-CAWLEY AO MBE, Noosa Heads, for eminent service to tennis as a player at the national and international level, as an ambassador, supporter and advocate for the health, education and wellbeing of young Indigenous people through participation in sport, and as a role model.

Professor Jennifer Louise MARTIN, Queensland, for eminent service to science, and to scientific research, particularly in the field of biochemistry and protein crystallography applied to drug-resistant bacteria, as a role model, and as an advocate for gender equality in science.

Mr Roy Francis THOMPSON, Maroochydore, for eminent service to the community through philanthropic support for a range of medical research, emergency rescue, educational, sporting and cultural organisations, and to the real estate and land development sector in Queensland.

Queenslanders who were appointed Officers (AO) in the General Division include:

Dr Peggy BROWN, Sanctuary Cove, for distinguished service to medical administration in the area of mental health through leadership roles at the state and national level, to the discipline of psychiatry, to education, and to health care standards.

Mr Philip Arthur HENNESSY, Queensland, for distinguished service to the business and accountancy sectors, to financial governance and education, and through support for women’s health care, disability support and children’s charitable groups.

Mr Christopher Patrick MAHER, Queensland, for distinguished service to community and international public health through technical, operational, and management roles in the global eradication of poliomyelitis.

Professor Laurence James WALSH, Ferny Hills, for distinguished service to dentistry, and to dental science education, as an academic and author, to improved health and safety standards, and through roles with professional associations.

Ms Karrie Ann WEBB AM, Ayr, for distinguished service to golf at the elite level as a player, to the development of female golfers, as a mentor and role model, and through charitable and community organisations.

Queenslanders appointed Members (AM) in the General Division include:

Mr David John BEVAN, Tennyson, for significant service to public administration in Queensland through oversight, accountability and administrative justice roles, and to the law.

Emeritus Professor Shelley Mary BURGIN, Varsity Lakes, for significant service to environmental science and education as an academic, author, and mentor, and to zoology and conservation.

Dr Charles Rodney CAMPBELL, Aspley, for significant service to education, particularly to literacy, as a practitioner, academic and author.

Mr Edwin Thomas CODD, Chapel Hill, for significant service to architecture, industrial design and to the built environment, to education, and to professional institutes.

Emeritus Professor Denis Ivan CRANE, Carindale, for significant service to education in the field of biochemistry and molecular biology, as an academic and researcher, and to scientific bodies.

Mr Colin CREIGHTON, Crediton via Eungella, for significant service to environmental science and natural resource management, particularly to marine biodiversity, coastal ecology, fisheries and sustainable agriculture.

Emeritus Professor John Charles GRANT-THOMSON RFD, New Farm, for significant service to biomedical engineering, and to education, as an academic and researcher, to medical equipment design, and as a mentor.

Mr Gregory John HALLAM PSM, Hamilton, for significant service to local government administration, to natural disaster recovery efforts, and to people with disabilities.

Professor Patricia Elizabeth HOFFIE, Queensland, for significant service to the visual arts, and to education, as an academic, and as a contributor to a range of cultural institutions and associations.

Mr Peter Valentine HOWARD, Mount Coolum, for significant service to the food and wine tourism sectors as a commentator, television presenter and author, and to culinary foundations.

Associate Professor Henrietta Lilian MARRIE, Cairns, for significant service to the community as an advocate for Indigenous cultural heritage and intellectual property rights, and to education.

Mr Russell Norman MORRIS, Hope Island, for significant service to the performing arts as a musician, singer, songwriter and entertainer, and as a supporter of charitable organisations.

Mr John Collinson MYERS, Chapel Hill, for significant service to the community through health, business education, youth, music and charitable organisations.

Dr John James O’DONNELL, Balmoral, for significant service to health administration through the leadership and development of research institutes and public and private hospitals.

Ms Susan O’NEILL OAM, Queensland, for significant service to swimming at the elite level, as a mentor and role model, and to the community through support for charitable organisations.

Mr Noel Edgar PLAYFORD OAM, Queensland, for significant service to local government in Queensland, particularly in the areas of governance and financial administration, and to the community.

Mr Trevor Francis WEATHERHEAD, Peak Crossing, for significant service to the beekeeping industry as an apiarist, to developing biosecurity policy, and to professional beekeeping associations.

Professor Richard Keith WORTLEY, Cleveland, for significant service to criminology and psychology through the development of security and crime science education.

Dr Dennis Charles YOUNG, Bundamba, for significant service to community health in Queensland through alcohol and drug treatment support programs, and to the community.

Queenslanders who were appointed a Member (AM) in the Military Division include:

Royal Australian Air Force
Group Captain Robert James DENNEY, Queensland, for exceptional service in air combat capability development and sustainment for the Royal Australian Air Force.

Air Commodore Michael Charles PATERSON DSM, Queensland, for exceptional performance of duty in military health capability and development for the Australian Defence Force.

Queenslanders who were awarded a Medal (OAM) in the General Division include:

Associate Professor Anthony Paul AVSEC, Ashgrove, for service to the building and construction industry, and to education.

Dr Raymond George BARRETT, Sunnybank, for service to education.

Dr Neil John BARTELS, Carrara, for service to medicine in rural and regional areas.

The Reverend Paul Thomas BLAND, Annerley, for service to education, and to the Anglican Church of Australia.

Mrs Phyllis Lorna BOWEN, Everton Park, for service to the community of Brisbane.

Mrs Elaine Margaret CALLICK, Belmont, for service to youth through Guiding.

Mr Keith James CARRICK, Crossdale, for service to the livestock industry.

Mrs Irene CAYAS, East Brisbane, for service to the multicultural community, to women, and to the aged.

Dr Raymond Watsford CHASELING, Gordon Park, for service to medicine, particularly to paediatrics.

Mr Keith CODRINGTON, St George, for service to the community of St George.

Mr Peter Roy CUMMISKEY, Clayfield, for service to sports administration, and to Australian rules football.

Mr Anthony James DANIEL, Victoria Point, for service to emergency response organisations.

Mr Paul Beaumont de LAUNAY, Southport, for service to engineering, particularly in disaster relief situations.

Ms Karen Joan DEEPHOUSE, Ashmore, for service to surf life saving.

Ms Terene Eva DONOVAN, Victoria Point, for service to archery.

Dr Roslyn Frances DUNBAR-WELLS, Ashmore, for service to the performing arts.

Mr Ross Winston DUNKERTON, Cairns, for service to motorsports, particularly as a rally car driver.

Mrs Irene Ann EDWARDS, Manly West, for service to the community of Wynnum Manly.

Dr Ian Stuart FRASER, Brisbane, for service to medicine and to community health.

Mr Peter John GRAHAM, Edmonton, for service to the community through marine rescue organisations.

Dr David William GREEN, Coombabah, for service to emergency medicine, and to professional organisations.

Dr Barry Peter HICKEY, Ascot, for service to thoracic medicine.

Ms Gail Ellen HYSLOP, Mango Hill, for service to the multicultural community.

Mr Raymond James KINGSTON, Murgon, for service to veterans and their families, and to the community of Murgon.

Mr Michael John KYLE, Southport, for service to the community of the Gold Coast.

Mr John Rowland McATEE, Bridgeman Downs, for service to the community, particularly through Lions eye health programs.

Mr Stuart Neil McDONALD, Manly, for service to the community of Wynnum Manly.

Mrs Andrea Janice MESSENGER, Ashgrove, for service to music.

Mrs Margaret Mary MILLER, Warwick, for service to the community of Warwick.

Mr Robert Jon REED, Queensland, for service to social welfare programs, and to the law.

Mrs Linda Maria ROWAN, Yatala, for service to aged welfare.

Mrs Margaret Eileen SHAW, Airlie Beach, for service to the community of North Queensland.

Dr Gilbert James SHEARER, Indooroopilly, for service to dentistry, particularly to endodontology.

Mrs Nerida Adelle SMITH, Queensland, for service to people with Lymphoedema.

Mr Owen Lindsay SPERLING, Centenary Heights, for service to cricket.

Dr Christos SPERO, Capalaba, for service to science, particularly to oxyfuel technology.

Mr Joseph Noel TUNNY, Toowong, for service to military aviation history.

Mrs Marg Ann VELTHEIM, Beaudesert, for service to people who are blind or who have low vision.

Mr Roy Alan VELTHEIM, Beaudesert, for service to people who are blind or who have low vision.

Mr Robin Edward WALES, Blacksoil, for service to international humanitarian health care programs.

Mr Terance Oliver WELCH, Kuluin, for service to the community of Maroochydore

Mrs Philippa Jane WIGHTMAN, The Gap, for service to the community of north-west Brisbane.

Mr Ian YARKER, Clagiraba, for service to the community through Rotary International.

Queenslanders who were awarded a Medal (OAM) in the Military Division include:

Australian Army
Warrant Officer Class One Terry William HANGAN, Queensland, for meritorious service as Regimental Sergeant Major of the Army Aviation Training Centre, the 6th Aviation Regiment and the 5th Aviation Regiment.

Major Gregory John WILSEN, Queensland, for meritorious performance of duty in the progression of the medical imaging capability in the Royal Australian Army Medical Corps.

Other Australia Day Honours awarded to Queenslanders:
Public Service Medal (PSM)

Ms Jody Lynette BRUMBY, Logan Central, for outstanding public service to the community of Queensland.

Ms Sarah Ann BUCKLER, Queensland, for outstanding public service to investment, regional development and corporate governance in Queensland.

Dr Sharon KELLY, Yeronga, for outstanding public service to the health sector in Queensland.

Ms Colette Cornelia McCOOL, Burleigh Heads, for outstanding public service to the City of the Gold Coast in Queensland.

Ms Filomena MORGAN, Queensland, for outstanding public service through a range of coordination and governance roles in Queensland.

Ms Helen Anne MULLINS, Centenary Heights, for outstanding public service to arts education in Queensland.

Mr Edward Alphonse NATERA, Pormpuraaw, for outstanding public service to local government and Indigenous communities in Queensland.

Dr James Athol THOMPSON, Stafford, for outstanding public service in the area of biosecurity in Queensland.

Australian Police Medal (APM)

Superintendent Michael John BRADY
Inspector Keiryn Margaret DERMODY
Chief Superintendent Kevin Anthony GUTERIDGE
Inspector Samantha SANDERSON
Chief Superintendent Brett Wade SCHAFFERIUS
Australian Fire Service Media (AFSM)
Mr Kevin William ANDERSON, Burketown
Mr Mark Peter CAMPBELL, Moffat Beach
Mr Arthur PUCCINI, Lower Cowley
Mr Alan William WELLS, Samford Valley
Ambulance Service Medal (ASM)
Mr Neil Kerr HOBBS, Manly West
Mr Claine Warren UNDERWOOD, Yarrabah
Emergency Services Medal (ESM)
Mr Mark CONNORS, Proserpine
Mr Donald Craig PATTERSON, Twin Waters
Mr Andrew Jason WYATT, Caloundra
Australian Corrections Medal (ACM)
Mr Leslie Joseph ELLIOTT
Ms Ursula Kylea ROEDER